З історії Углянської ЗОШ І-ІІІ ступенів

ПОДІЇ, ФАКТИ І СВІТЛИНИ З ІСТОРІЇ Углянської ЗОШ І-ІІІ ступенів


/Files/images/pic.jpgОсновна роль у зародженні школи в с.Угля належала Углянському православному монастирю, який був заснований учнями святих Кирила і Мефодія наприкінці ХІХ століття.


Тут згодом мешкали понад 300 монахів, які переписували книги для богослужіння, навчали місцевих жителів. В середині ХУІІІ століття уніатська церква посилила наступ на православну віру. Тому у 1988 році монастир був не тільки закритий, а й зруйнований. Припинила своє існування монастирська школа.


З часом на місці приміщення початкових класів збудували хатинку, де відкрили сільську школу. Навчав дітей священник і дяк. Старожили розповідають, що в кінці ХІХ століття на початку ХХ століття в селі діяли декілька хат, в яких розміщали сільську школу. Одна на місці території середньої школи, друга – дитсадка № 1, третя – біля пекарні.
У 20-х роках минулого століття учителями були Іван Монич з дружиною. В основному діти навчалися взимку, так як весною, літом і осінню працювали на землі. Цілий рік навчалися діти тільки із заможних сімей.


За період айстро-угорської окупації викладання в школі проводилося на угорській мові.
В період чеського панування діти навчалися у восьмирічній школі на українській і чеській мові. В 1934 році збудували новий корпус школи. Вчителькою була Станинець М.О., а її чоловік Ю.Станиненць – священником.


Після закінчення народної школи можна було продовжувати навчання в гімназії або горожанці, які знаходилися в Сеготі, Тячеві, Хусті. З Углі продовжувало навчатися дуже мало дітей. Платне навчання було не під силу сільським жителям. Серед тих, що здобув освіту був Бабич Василь – закінчив Празький університет, Поп Василь – закінчив духовну семінарію в Югославії, Стан Федір вчився в Сеготській гімназії і Будапештському університеті та інші.


Після визволення села 23 жовтня 1944 року в селі відкрито семирічну школу, а в присілках – початкові класи.


Директором школи 1945 року став Когутич Андрій Васильович. Перший випуск десятого класу відбувся в 1955 році. Серед 34 випускників 3 – з с. Дулова, 9 – з с. Колодне, 1- з В. Угольки, інші з с. Углі. Директором школи в той час був Ротач Іван Петрович, а більшість вчителів – вихідці зі східних областей України.


Впродовж багатьох років директорами Углянської СШ працювали: Голубка П.В.,Горенко О.О., Феєр М.М., Негря В.М. Ветеранами педагогічної праці стали:
Богдан Н.М., Дичківська Л.М., Дяченко П.Т., Стан М.І., Фотюк М.Ю.,
Стахова Л.М., Лемак О.І., Бабич Г.Ф., Котик М.У., Феєр М.І., Богдан Г.М., Далекорей К.М., Бокоч О.М., Бокоч М.С., Негря Г.І., Боднар М.І., Боднар М.О., Дьордяй О.І., Стойка М.І., Голубка М.Н., Голубка І.П. Ананенко Г.А., Поп Е.І., Немеш М.П., Анрдущенко А.Т., Фельбаба-Косач О.Д., Шелько О.І., Голубка Ф.М., Бабич Н.І., Стойка В.Ф., Богдан М.І., Рошко Т.І. та інші. Більшість теперішніх вчителів школи - її колишні випускники.


Вони - наша гордість і слава. В 1992 році Стан М.І., директор школи, був делегатом І Всеукраїнського з’їзду педагогічних працівників України. Головний корпус школи збудований в 1975 році. Школа здійснила 60 випусків, що становить понад 2000 випускників.


Кiлькiсть переглядiв: 770

Коментарi